Jak to všechno začalo?

U piva. Jako hodně podobných akcí.

Mnoho let jsem si pohrával s myšlenkou, uspořádat vlastní hudební akci. K přemíře povinností a pracovnímu vytížení během letních sezón jsem ale nenacházel čas k její realizaci. Až pandemie koronaviru, která zastavila nejen celou kulturní scénu a tím i zdoj mé obživy, mi umožnila se nad tím poprvé vážně zamyslet. To bylo v létě 2020, když jsem seděl s přáteli na chalupě ve Zlaté Olešnice, kterou jsme pár měsíců před tím s manželkou koupili a u piva to jako další špatný nápad jen tak mimochodem zaznělo. Šestnáct dnů na to se na chalupě konal třídenní festival Oléfest. Přijela mobilní stage s ozvučením od L-acoustics a vystoupilo kolem deseti kapel. Zahájili jsme koncertem vážné hudby v Kostele sv. Martina a na rychlo jsem dal dohromady s pomocí přátel a partnerských firem doprovodný program a potřebnou techniku. 

Přišlo 25 lidí.

Tak začala neslavná historie 0. ročníku Oléfestu, který letos pokračuje svým 1. ročníkem s přídomkem History. 

Co je Oléfest?

Oléfest je a do budoucna má být akcí pro širokou veřejnost. Kulturně-hudební a vzdělávací festival, kde se každý rok dozvíte něco nového, zajímavého a dobře se pobavíte.  

Chci se věnovat tématům, která jsou pro náš region vlastní a o kterých toho málo víme. Chci dát prostor místním výrobcům, aby prezentovali své pochutiny a vy jste je mohli podpořit. A do třetice chci, aby akce byla na vysoké technické úrovni. Aby i naše obec žila kulturou a nabídla místním i přespolním zajímavý prodloužený víkend, na který se budou zase celý rok těšit.

Děkuji všem partnerům a každému, kdo přidává ruku k dílu, aby se Oléfest mohl konat.

Jakub Tomeš